pravo-vseobecne

Co dělat, když vám někdo nevrací půjčené peníze?

    Zápůjčka je právní termín, který označuje situaci, kdy jedna osoba (tzv. zapůjčitel) poskytne druhé osobě (tzv. vydlužitel) určité množství věcí, nejčastěji peněz, s tím, že vydlužitel je povinen je po určité době vrátit. Tento vztah je upraven v občanském zákoníku (zákon č. 89/2012 Sb.), konkrétně v § 2390 a následující.

Jaký je rozdíl mezi zápůjčkou a úvěrem?

Zápůjčka je smluvní vztah mezi dvěma osobami, který může být bezúročný a není vázán na podnikatelskou činnost, zatímco úvěr je vždy úročen a mohou jej poskytovat pouze subjekty oprávněné podnikat v oblasti financí (např. banky).

Jak ji uzavřu?

Smlouva o zápůjčce nemusí být uzavřena pouze písemně, ale může mít také ústní či konkludentní (tzn. jinou než slovní nebo písemnou formu), když obsahuje alespoň nezbytné náležitosti, jako je označení osob nebo výšku „dluhu“ a datum.

Jak je to s úroky?

Zápůjčka může být zpoplatněná, ale také nemusí. Když zpoplatněná je, tak se vrací zapůjčená věc v předem sjednaném větším množství, či peníze i s úrokem.

Po jaké době můžu žádat jejich vrácení?

Není nutné sjednat dobu trvání zápůjčky, ale je jí případně možné stanovit ve smlouvě o zápůjčce. Pokud trvání stanoveno není, nastává její ukončení vypovězením smlouvy. Výpovědní lhůta je stanovena na 6 týdnů, ale ve smlouvě je možné si jí určit dle potřeb stran, tzn. delší či kratší.

Co dělat, když mi peníze nechce vrátit?

Pokud osoba zapůjčené peníze dosud nevrátila a odmítá začít splácet, jedná se na její straně o bezdůvodné obohacení, které je vymahatelné. Když ve smlouvě nebylo sjednáno datum splatnosti, pak je třeba se řídit dle ustanovení § 2393 odst. 1 občanského zákoníku, dle kterého neurčí-li smlouva, kdy má být zápůjčka vrácena, je splatnost závislá na vypovězení smlouvy a není-li o výpovědi ujednáno nic jiného, je výpovědní doba šest týdnů. Je dobré zaslat poštou (nejlépe prostřednictvím doporučeného dopisu) výpověď ze smlouvy o zápůjčce, od které pak začíná plynout výpovědní doba 6 týdnů. Po této výpovědní době se zápůjčka stane splatnou a je možné ji po dlužníkovi vymáhat skrze předžalobní výzvu a následně pak návrhem na vydání platebního rozkazu u soudu.

Jak podat žalobu na vrácení půjčených peněz?

Pokud se situace nepodaří vyřešit domluvou, ani jinou smírnou cestou, doporučuji se po uplynutí výpovědní doby obrátit na soud s návrhem na vydání platebního rozkazu. Platební rozkaz je typ soudního rozhodnutí, kdy je žalovanému uloženo, aby do 15 dnů zaplatil dlužnou částku spolu s úroky a náklady řízení, nebo aby se bránil podáním odporu. Podává se jako klasická žaloba u soudu, ale jeho výhodou je především to, že na rozdíl od klasického řízení trvá řízení výrazně kratší dobu.

Jaké jsou promlčecí lhůty?

Nicméně je nutné upozornit na tzv. promlčení dluhu. Obecná promlčecí lhůta je tříletá, tedy pokud od uzavření smlouvy (od půjčení peněz) uběhly již více než 3 roky, je nárok promlčen. Z pohledu práva to neznamená, že svou pohledávku nemůžete uplatnit u soudu, ale pokud si je dlužník vědom promlčení a tuto námitku promlčení u soudu uplatní, pak soud nárok na zaplacení dlužné částky nepřizná. Občanský zákoník č. 89/2012 Sb.